shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The United States may have a tariff on cotton products from China in order to. a. prevent Chinese manufacturers from losing profit because of low prices b. pro
Most insects have small holes in the exoskeleton called _____, which open and close to regulate air flow. a. bronchi b. alveoli c spiracles d. trachea
Literal language is usually found in all of the following except A. fiction. B. news articles. C. poetry. D. biographies.
What is individual income tax
Select all that apply.A hypothesis is _____.
Plyometrics can help a person maintain cardiorespiratory fitness. True or false?
Spartans’ lives were based around a. government service. c. religion. b. the economy. d. the military.
6000 multiplied by the power of 10
Is the following an example of inductive reasoning or deductive reasoning? Your soccer coach tells you it is wise to drink a lot of fluids during practice so yo
explain how to use grouping symbols to organize information appropiately?