tgygb
contestada

Which cereal box deal has the best price per ounce?

$9.13 for 39 oz

$3.56 for 14 oz

$6.12 for 24 oz

$4.98 for 18 oz

Respuesta :

The answer is a.
The smallest unit price has the best deal.
Find the unit price by dividing the price by the ounces.
a) $9.13 ÷ 39 = 0.2341025641 = $0.23
b) $3.56 ÷ 14 = 0.25428571428 = $0.25
c) $6.12 ÷ 24 = 0.255 = $0.26
d) $4.98 ÷ 18 = 0.27666666666 = $0.28

Answer:

i just did the test it is 9.13

Step-by-step explanation:

hope this helped