xng7g7z9qq xng7g7z9qq
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

50 pounds of dog food for $38.00
what is the unit rate

Respuesta :

rowan34
rowan34 rowan34
  • 13-01-2022

Answer:

about 1.32 pounds for 1 dollar

Step-by-step explanation:

simply do 50÷38 then you get your answer

Answer Link
JenniferB123 JenniferB123
  • 13-01-2022

Answer:

rounded up to 1.32 pounds for 1 dollar

Step-by-step explanation:

Simply take 50 and divide it by 38 to get your answer

Answer Link

Otras preguntas

Which words make up the adverb phrase in the sentence? Which words does the adverb phrase modify? Many early cities were built around forts. a. Many early; mod
[tex] \sqrt{45} [/tex] PLEASE HELP
A car traveling at a certain speed will travel 76 feet per second. How many miles will the car travel in 3.1 hours if it maintains the same speed? Round to the
Does three go in to 273
87 24/25 as a decimal
3 = –(–y + 6) a. –9 b. –3 c. 3 d. 9
Who held the most power in Puritan towns and why?
What is 78,600 rounded to the nearest thousand
What political concern dominated the period of Congressional Reconstruction?
Justin's dog eats 3/4 a cup of food a day Mason's puppy eats 1/3 of a cup of food a day how much more food does Justin's dog eat