ryastargold ryastargold
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

Bob bought 3 bags of pasta for $15.15. What was the cost per bag?

Respuesta :

darienmartin024 darienmartin024
  • 14-01-2022

Answer:

15.15 divided by 3, so the answer is 5 dollars and 5 cents

Answer Link
0693 0693
  • 14-01-2022

Answer: $5.50

You divide the two number.

Answer Link

Otras preguntas

In A Midsummer Night's Dream, after Bottom returns from wandering alone in the woods, why do his fellow workmen cry out, "thou art changed. O monstrous! O stran
Which of these questions was central the the U.S. foreign policy in the years immediately following the War of 1812? Should the United States expand into the Pa
what is a simple sentence
The richest discovery in the history of mining occurred in 1873. This so-called "Big Bonanza" made _______ the richest man in the world.
Read the following line from Romeo's monologue in Act II, Scene 2 of Romeo and Juliet, where Shakespeare employs personification: Arise, fair sun, and kill the
how do u conjugate the word fair
at the dog show,there are 4 times as many boxers as spaniels.if there are a total of 30 dogs,how many dogs are spaniels?
Which expression has a value of 1? A. 4 ÷ 4 + 4 – 4 B. 4 · 4 – 4 ÷ 4 C. 4 – 4 ÷ 4 – 4 D. 4 ÷ 4 + 4 + 4
What type of religion was initially practiced in Mesoamerica
What part do tiny, solid particles in the atmosphere play in cloud formation?