l3xcy l3xcy
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 5 lawns for $90

Respuesta :

iciclepiano18
iciclepiano18 iciclepiano18
  • 14-01-2022

Answer:

The unit rate is 1 lawn for $18

Step-by-step explanation:

To get the unit rate we need to find how much it costs for 1 lawn.

We can divide both sides by 5 (5 lawns/5=1 lawn)

$90/5=$18

Answer Link

Otras preguntas

A dna sample is electrophoresed on an agarose gel and stained with ethidium bromide. several dna fragments are observed and are estimated to be 2500bp, 1500bp,
Why is it incorrect
Ken watches a marching band. He sees 2 rows of flute players. Six people are in each row. He sees 8 trombone players. How many flute or trombone players does Ke
Suppose e(x) = 3 and e[x(x − 1)] = 27.5. (a) what is e(x2)? [hint: first verify that e[x(x − 1)] = e[x2 − x] = e(x2) − e(x).]
As a psychologist who focuses on helping people make life decisions you’re probably employed as
what are some characteristics of well-functioning teams?
When is it helpful to estimate quotients?
Early adopters or earlyvangelists are ... select one: a. are ready to buy your most valuable player (mvp). b. crazy people with more money than sense. c. seekin
The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?
A student scored 83 and 91 on her first two quizzes. Write and solve a compound inequality to find the possible values for a third quiz score that would give he