jessicajordan0000 jessicajordan0000
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 50lbs bag of flour for $7 or you can buy a 1lbs bag for $0.41. Compare the per pound per cost for the large and small bag

Respuesta :

sapphirepintar
sapphirepintar sapphirepintar
  • 14-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Because you already know what 1lb of flour is in the small bag you only have to find the price per pound in the 50lb bag so you would do $7/50 giving you $0.14 soo the Large bag would be cheaper

Answer Link

Otras preguntas

How did other nations come to the aid of the Americas?
Some of the traits in the chart are not simple cases of dominant and recessive. List those traits that show a blending of genes
hich two statements correctly describe how historians place their arguments in historical context? Historians ask what contemporary people would do in the same
50pts for this question:)
I need the answer to all these but I can’t find them
Please I need help with chemistry
∃x¬p(x) there is a person who does not run every weekday there is no one who runs for 1 hour every weekday there is a person who walks 1 hour every weekday ther
1. Mayaer bought 10 apples for five dollars. At this rate, which statements would be true? Select TWO correct answers.
69 Points + Brainliest + Rate Read this summary of the Gideon v. Wainwright Supreme Court case. A Florida man named Clarence Earl Gideon was charged with breaki
in comparison with reflective students, impulsive students are: question 41 options: more likely to be better at problem solving and decision making. less likel