roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

how did the presence of Jewish communities throughout the Roman Empire help Christianity to expand?
How many times can 26 go into 59
how did the silk road benefit china and the rest of the world?
What is an electromagnetic wave with a wavelength between .3 and 30 cm long?
Y=7x-24 Y=-3x+16 jakaj
State when the following equation and inequalities will be true and when they will be false. 36=9k
A student divided 10 meters of wire into 6 equal parts. Which type of number describes the length of each part? A. Whole number B. Interger C. Rational numbe
A $40 jacket is on sale for 30% off what is the sale price
How do bacteria breathe?
Marisa can buy 3 oranges for 1.35 dollars ,four oranges for $1.80 or five oranges for $2.25 per second by 10 oranges for a price that fits this pattern or a bag