niksstha404 niksstha404
  • 14-02-2022
  • Mathematics
contestada

1 dozen of eggs for Rs 84 or 18 eggs for Rs 117.which is the best

Respuesta :

mmjamjon834 mmjamjon834
  • 14-02-2022

Answer:  The price of one egg is 36/12= Rs 3. For the price of 18 eggs: Rs 3 x 18 = Rs 54.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What two numbers Add into -17 but and multiply into 10
What is 100 written as a power of ten
Regular quadrilateral pyramid with base edge b=55 mm and lateral edge l=7 cm. Find the sum of all edges
Which of the following places or areas made up the Holy Land? a. Constantinople and the surrounding lands b. Italy and the home of the pope c. Palestine and it
what is the area of a square with a9 cm side long
What part of the body is damaged by a sprain? A) Ligament B) Bone C) Muscle D) Tendon
the seven basic parts of a computer are
How many meters are in 1000 millimeters? 1 10 100 10000
Which detail best supports the main idea?
. Why did President Truman believe that political change would come to the Soviet Union? a. the failures of the Soviet nuclear program b. the appeal of freedo