emmi3c95
emmi3c95 emmi3c95
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of dish towels costs $13.84. What is the unit price?

Respuesta :

volted420
volted420 volted420
  • 15-02-2022

Answer:

$1.73 per dish towel

Step-by-step explanation:

I did $13.84 divided by 8 dish towels, which is $1.73! :)

Also : Is it bad that I don't know what dish towels are...? I know what kitchen towels are, but dish towels??!

Answer Link
80kporter80
80kporter80 80kporter80
  • 15-02-2022

Answer:

$1:73

Step-by-step explanation:

divide 13:84 by 8 then you will get $1:73

Answer Link

Otras preguntas

The area of Alicia's garden is 81 square feet. What are the dimensions of her garden ?
Which of the following types of algae would have rigid cell walls composed of silica?a. parameciumb. euglenac. diatomsd. spyrogyra
What does como se dice mean?
express the product of 4-3i and 2+i in simplest a+bi form
What is 9/20 as a decimal and percent?
book is 24 dollars. Ben pays 25.02. what is sales tax rate.
How are atoms in a compound held together?
What is multiplication properties. Example a number line that goes from 0-27. Using numbers 6,7,8 and 9.
To assert something. He _____s he didn't do it. Add two letters from aim ( this is a word ladder ) ( English was the closest subject for this )
how do u make a sentence with word dejected