Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

The inverse variation equation shows the relationship between wavelength in meters, x, and frequency, y. y = StartFraction 3 x 10 Superscript 8 Baseline Over x
5-9x>-7 how would i solve this
Between 1928 and 1938 it is believed that Stalin was responsible for
Which expression is equivalent to 1/4^3?
A long jump pit is 10m long 3m wide and 50cm deep. How many cubic metres of sand are needed to fill it?
IUPAC NAME FOR [Fe(H2O)6](NO3)3
Explain why systems of measurement are defined and provide an example to support your answer.
HELP. THIS IS MY FINALS QUIZ FOR MATH!!! i wish i could show the other photo but i can only upload one.
A motorcycle starts from rest and maintains a constant acceleration whose magnitude is 0.45 m/s². a) Calculate how long it will take to travel a distance of 1.6
How much metal did they use to cover the ramp, including the bottom?