washingtonshamya76 washingtonshamya76
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

6) Write a function that can be used to represent
the total cost of apples purchased if one pound

Respuesta :

ecomer0001
ecomer0001 ecomer0001
  • 15-03-2022

Answer:453.59237

Step-by-step explanation: we know that each apple weighs 120 grams so we can add them up to get 453.59237 it would take about 3 apples to get 453.59237 so 453.59237 is our awnser

Answer Link

Otras preguntas

If Julie needs 3 and 1/4 cups of oatmeal how many 1/4 cups of oatmeal will she use
Based on the polynomial reminder theorem, what is the value of the function when x= -5 F (x)= x^4 + 12x^3 + 30x^2 - 12x + 70
PLEASE SHOW ALL STEPS!!!! find the center and radius of the circle. x2 −2x + y2 − 6y = 26
An airplane 28,000 feet above ground begins descending at a constant rate of 2,000 feet per minute. Which equation gives the height of the airplane after m minu
if you throw a ball at 35° and 10 m/s what is the horizontal component of velocity 0.0m/s 10m/s 5.7m/s 8.2m/s
Identify the type of sequence shown in the table below and select the appropriate response. (5 points) n f(n) 1 12 2 −36 3 108 4 −324 5 972
Which of the following are NOT two of the best ways to StaySafe around electricity? A. Maintain a safe distance from overhead power lines, and Follow proper l
Last year, Mr. Jones made $30,000. His boss just informed him that he will be receiving at least an 11.2% raise for this year. How much will he make this year?
How does the graph look for this?
how do scientific models provide a practical solution for some types of research