Arh4914 Arh4914
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound how many ounces of almonds can be bought for $2.05

Respuesta :

zanair zanair
  • 15-03-2022

Answer:

4.1 Ounces can be bought

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

16Oz. = $8

Divide both by the common factor of Eight (8)

16/8 = 2 Oz.

8/8 = $1

2 Oz = $1

1 Oz. = .50

2.05/.50 = 4.1

If each ounce cost .50 cents 4.1x.50 should equals $2.05

and .50x16 should be 8

Answer Link

Otras preguntas

116% as a fraction or mixed number
What values can n have to make each equation true |n|=3 and |n|=14 |n|=1
Explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3?
The main goal of the Jesuits was to?
How is the coastline of new jersey different from the coastline of Maine
What values can n have to make each equation true |n|=3 and |n|=14 |n|=1
Use the form y=mx +b for linear equations.Write the equation for the following relation.C = {(x, y): (6, 15), (8, 21), (10, 27), . . .}
what is the Volcanic Intrusion "rule"-
If there are 112 students for 14teachers, what is the fraction and the unit rate?
How did geographic features influence the Louisiana purchase and the monroe doctrine?