zoiedan0604 zoiedan0604
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

ahmet has a limited weekly income of $18 and he spends it all on books and good deed assume the price of each book is four dollars in the price of good Ds one dollar per unit

Respuesta :

regienuamah11
regienuamah11 regienuamah11
  • 15-03-2022

Answer:

answer is $12 because when u divide total number of income by the price of the good Ds

Answer Link

Otras preguntas

Worked with radium to learn about radioactive elements.
Select all the expressions that are equal to the product of 18 and 6.
Cheyenne Corp. incurred the following costs while manufacturing its product. Materials used in product $129,100
Which symbol correctly compares the mixed number and the improper fraction?
PLS HURRY I WILL MARK BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER! The current temperature is 48 degrees Fahrenheit it is expected to drop 1.5 degrees each hour. Determine in
Please help I don't get this question
2. A 7.0 kg box, which is initially at rest at the bottom of a frictionless ramp, is pulled up the ramp by a string When it reaches a height of 2.0 m, the box i
Which of the following is a rational number? square root of 79, square root of 80, square root of 81, square root of 82
I need help with number four......
How would I solve problems like this? (6th Grade Algebra)