victoriacarr9794 victoriacarr9794
  • 14-04-2022
  • Mathematics
contestada

Charlie buys a bag of 15 tangerines for 2.85
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

jazzrs04
jazzrs04 jazzrs04
  • 14-04-2022
if 15 tangerines are $2.85, to find the price of one, you’ll just divide the price by the amount.
$2.85/15 = $0.19 per tangerine.
Answer Link

Otras preguntas

of the400 doctors who attended a conference, 240 practiced family medicine and 130 were from countries outside the United States. One-third of the family medici
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
What is Neons group and periodic number?