Jacks' Pizza pays $2000 rent per month and each pizza costs $2 in ingredients and hourly paid labor. Pizzas sell for $5 per pizza - what is the break even number of pizzas for Jack's pizza

Respuesta :

Answer:

667 pizzas

Step-by-step explanation:

5-2=3 Unit CM

2000/3=666.6

Can't have .6 of a pizza, so round up

667