jsofeashwet jsofeashwet
  • 15-05-2022
  • Mathematics
contestada

jackson bought 3 pounds of candy for 9.60. What was the price of this candy in cents per ounce? PLS HELP

Respuesta :

SomeRandomUser1
SomeRandomUser1 SomeRandomUser1
  • 15-05-2022

Answer:

The price of candies in cents per ounce is 20 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

960 cents/(48 oz) = 20 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

In naval warfare during the civil war, select one: a. the union blockade of the south was largely ineffective. b. the confederacy managed to build a navy equal
How many us presidents have been removed from office after having being impeached?
In what year did the british destroy the spanish armada does turning great britain into a superpower
Is there difference between men and women business suit?
Compare and contrast the native populations of present-day Mexico, the Great Plains, the Mississippi River Valley and the Pacific Northwest in terms of agricult
How to find molarity 1.mass 2. molar mass 3. volume of water added?
find the equation of the line that is perpendicular to the line y=-8x+17 and contains the point (24,8)
In what ways did animals help early farmers?
There are only three continents in the world true or false
Tp-36 how much fuel is it illegal to spill overboard?