LilDarkle
LilDarkle LilDarkle
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

grapes cost $1.68 a pound. If you buy 2.5 pounds,how much will it cost?

Respuesta :

Anirudhispro
Anirudhispro Anirudhispro
  • 15-06-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

we know that

Solve for x

so

therefore

The number of pounds of apples is 4.5 and the number of pounds of grapes is 2.5

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate for 7.96 for 5 pounds
How good fitness and health improve your career success
The conquistadors were driven by
Based on its role as outlined in the US constitution which function is most commonly carried out by the House of Representatives ? Electing a president in deadl
5 points for the best answer
PLEASE HELP ME WITH THIS ASAP THANK YOU:)
what is -10x+9x+14-1=4
estimate the project of 7.8 and 11.4 by rounding
Which accomplishment of Carl Vinson had the GREATEST impact on World War II? A) wrote two bills expanding naval strength B) awarded the Presidential Medal
How has climate shaped the u.s?