eliru78951 eliru78951
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

Respuesta :

suspho9
suspho9 suspho9
  • 15-06-2022

Answer:

3.68$

Step-by-step explanation:

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

  • we can solve with an equation

5 : 1.15 = 16 : x

x = 1.15 * 16 : 5

x = 18.04 : 5

x = 3.68

check

5 : 1.15 = 16 : 3.68

4.34 = 4.34

the answer is good

Answer Link

Otras preguntas

1. What is the shortest distance from a point to a line?A) a perpendicular segmentB) a transversalC) a parallel segmentD) an arc
Simplify if possible 75/100
Which of the following is not a perfect square trinomial?1)144 + 12y + y^22)100 + 20y + y^23)64 − 16y + y^24)25 + 10y + y^2i need help with this one, please...
How would a person living in a moderate climate (not too hot, not too cold) most likely lose the greatest amount of water? A) perspiration B) Urine C) Exhalatio
What is the expanded form of 7,330,968
What is the solution to the proportion?  X/45=8/18 Answers: A. X=16 B. X=20 C. X=35 D. X=101.25
After excavating a lot, workers removed an estimated 7,000 cubic yards of dirt from the area. If this dirt were spread in an even layer over an empty lot with d
what are these from least to greatest 0.3,0.13,0.19,0.31
Alaine has 1 gallon of paint. She is going to pour it into a paint tray that measures 10 inches wide, 12 inches long, and 5 cm deep.(1 gallon = 231 in3, 1 inch
Factor completely 4u^2 + 28u + 49