steedkristy steedkristy
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of orange in two different size

Respuesta :

nmbell
nmbell nmbell
  • 14-09-2022

Answer:

a grocery store sells bags of oranges in two different sizes: 3lb of oranges for $4 and 8 lb bags of oranges for $9. Which oranges cost less per pound? Explain or show your reasonoing.

Answer Link

Otras preguntas

what classification of substances contain two or more different particles mixed together
Which of the following is an example of a solution? A. An iron alloy B. Iron metal C. An iron ore D. Iron rust
An object can begin to accelerate without a force acting on it true or false
Why did the south industrialize more slowly than the North?
A box with a mass of 100.0 kg slides down a ramp with a 50 degree angle. What is the weight of the box? N What is the value of the normal force? Round the answ
She delighted the king with her voice, which was as melodious as the song of a nightingale.
Image below math help
Why wasn't the style of Roman temples suitable for Christian worship?
ow did the Roman government keep poor Romans from rebelling? PLEASE HELPPPP
Which of the following is the best example of deductive reasoning?