lucashallecoder lucashallecoder
  • 14-12-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of water costs $15.12. What is the price per quart?

Respuesta :

crazyc44t
crazyc44t crazyc44t
  • 14-12-2022

Answer:

[tex]\frac{126}{25}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{15.12}{3}-- > \frac{1512}{300}-- > \frac{126}{25}[/tex]

1st one is we rewrote the fraction which gave us the second one, the second one, we crossed out the common factor and also simplified. That gave the answer, 126/26.

Answer Link

Otras preguntas

2 320 is invested for two years at 14% p.a simple interest At 12% p.a compound interest which is a better investment and by how much
why are wiki's not secure​
Armatures of a sculpture are also called what? A. The mature design B. The decorative motifs C. The Skeleton of a sculpture D. The Arms of the beast
The radius of a circle is 8 millimeters. What is the circle's area Use 3.14 for PI
I need serious help on this!
simplify without calculator(-5)(7)+4*5​
How do I convince my parents to let me get an acting job at 12 years old?
road transportation is the best means of transportation in the context of Nepal justify​
Which body system releases heat through muscle contractions to maintain an optimal body temperature?
The equation 2x2 − 3x + 1 = 0 is in quadratic form. true or false