fywLaura3clbr fywLaura3clbr
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

Respuesta :

brunandb brunandb
  • 13-03-2017
2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

(2x^3-3x^2-18x-8) / (x-4)
admonish A. encourage B. obey C. associate D. taste Antonym
evaluate for the given value of the variable 7/8 x c for c = 8
Solar energy received by the Earth's surface causes the Earth's surface to heat up during the day. Which of the following heat transfer mechanisms is the main c
In what ways did the Lewis and Clark expedition fulfill its mission?
How to solve 2+1/6a=-4
All members of this kingdom are heterotrophs. What?
which cell would you look at to see a cell wall
When a country establishes foreign policies, whose best interests are considered most important? A. those of the country itself B. those of all countries involv
What is the coefficient of a term that consists of a single variable