naAlybeateanain naAlybeateanain
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Marcus bought apples that cost $0.45 per pound he paid $1.35 for the apples how many pounds of apples did he buy

Respuesta :

animereagan13 animereagan13
  • 14-03-2017
He bought 3 pounds of apples. Divide 1.35 by 0.45 

Answer Link

Otras preguntas

The math club needs to raise more than $552.50 for a trip, the club raised 12% of the funds, what inequality shows how much money each of the 7 club members nee
Which sentence shows correct capitalization? We loved reading In Search Of Our Mothers’ Gardens by Alice Walker. We loved reading in Search of our Mothers’ Gard
out of 150 people, 36 people About how many people out of 350 would likely wear blue jeans?
Which rocky planet has the strongest magnetosphere? A) Mars B) Earth C) Mercury D) Venus
For the first 11 years of its existence, which governmental system did the United States use? monarchy confederation federation theocracy
Which sentence uses an absolute modifier appropriately? Without the loans, the project would be the most dead. Without the loans, the project would be entirely
13. The third term in an arithmetic sequence is 10 and the fifth term is 26. If the first term is , which is an equation for the nth term of this sequence?
which expression is equivalent to 15+80
418.6 divided by 80.5
Does the success of a prey population depend on its predators? Explain.