Seudónimo Seudónimo
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

Abigail bought 9 candy bars that were the same price. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost? Write the algebraic equation, then solve it.

Respuesta :

beckyg123
beckyg123 beckyg123
  • 14-03-2017
Your correct answer is 0.45 I promise it is Correct 100%
Answer Link
Mysteryhelper Mysteryhelper
  • 14-03-2017
9c=20
c=20/9
c=2.22 for each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

If the volume of a cube is 27 cubic meters, find the surface area of the cube
Which has more Potential Energy a car parked on the top of the hill,a person on the top of the same hill sitting down eating a sandwich, or a man running fast a
compare and contrast the various adaptations of aquatic and desert plants?
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Explain why sedimentary rocks are found as a veneer covering large areas of the continental igneous rocks
2loga(3)+loga(5)=loga(x)
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..
in a given training week a swimmer completes 1/4 mile on day one 2/5 mile on day two    and 3/7 mile on day three,,
Do you underline or put book titles in quotations?
Round 1.0649 to the nearest thousandth