gonzalez10987666 gonzalez10987666
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in 2 sizes. a 10 ounce bag for $1.99 and 18 ounce bag for $2.99. which size is the better but per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2017
The 18 ounce would be a better deal
1.99/10=.19
2.99/18=.16
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

the perimeter of a triangle is 93 feet,the first side is twice as long as the second side,the third side is three feet longer than the first side ,what are the
a chemist is studying the effects of minerals on plant growth. she knows that phosphorus stimulates plant growth. She decides to test the effects of various pho
Which of these groups includes organisms that are MOST closely related? A) class B) family C) genus D) species
The Patels took out a 15-year mortgage. How many monthly payments will they have to make on this mortgage?
Solve for p. P/3 -2=1
Set up a proportion and use cross multiplication to solve. 100 is 250% of?
A robot probe drops a camera off the rim of a 278 m high cliff on Mars, where the free-fall acceleration is 3.7 m/s2 . Find the velocity with which it hits the
________ is a phenomenon that explains the tendency for the function of one part of the brain to depend on the activity of another. a. perfusion imaging (pi) b.
A verb does not express which of the following? a condition an action a place the fact that something exists
How did the declaration of independence reflect enlightenment ideas?