lilliemarshh lilliemarshh
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada


Josh and his friends bought vanilla wafers for $4 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spent a total of $45 to buy a total of 27 packets of wafers of the two varieties.

Respuesta :

Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 13-04-2017
1x+4(27-x)=45
Solve for x
X=21 chocolate wafers

27-21=6 vanilla wafers
Answer Link

Otras preguntas

This crop was responsible for fueling the development of the plantation system and the Transatlantic slave trade in the Americas. Rice Sugar Grain Tobacco Help
there u go i did thereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
How would you solve 4n-5<-9n+47 to get the solution?
Section 1 Evelyn reads 25 pages in 30 minutes. Number of Pages 25 400 Time (in minutes) 30 ? If Evelyn reads 400 pages at this same rate, how many minutes will
A light year is a measure of O length O speed O time O volume
2/3 If the crate has a mass of 80 kg, how much would it weigh?
13 Select the correct answer. Before a test, Josh often rushes around the house, making sure he has everything he needs. By the time he gets to his test, he fee
How to right s story about a monster
Write the following equation in slope intercept form: 10x + 2y = 24
Solve 6(3 + n) < 48. Show your work.