demeholli1234 demeholli1234
  • 14-08-2017
  • Mathematics
contestada

Find each rate and unit rate $7.96 for 5 pounds

Respuesta :

1234cordelianaranjo
1234cordelianaranjo 1234cordelianaranjo
  • 14-08-2017
the unit rate is the amount of money divided by the total amount of whatever.

$7.96/5=1.592

so the cost per pound would be (rounded) $1.59
Answer Link
mergl
mergl mergl
  • 14-08-2017
$7.96=5lb
7.96/5=1 lb
$1.592 per pound
Answer Link

Otras preguntas

9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Geoffrey ate  2/3 of a mini pizza. Claire ate 1 3/4  times as much pizza as Geoffrey.  How many mini pizzas did Claire eat? Express your answer in simplest form
If light travels 671,000,000 miles per hour, how many miles will it travel in one minute?
what do you call two ratios that have the same value
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
Taylor wants to make 2 1/2 times the quantity given in a recipe. The recipe calls for 1 3/4 cups of flour. How much flour will Taylor need?
is it true or false that after the american revolution conflicts in the northwest territory erupted between remaining british soldiers and native americans
graph x+2 is greater than -2
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s
solve the missing measure of a square, when P=76inFormula: P=4s