symirra14 symirra14
  • 15-03-2024
  • Mathematics
contestada

49 kg of apples cost $343. How many kilograms of apples can you get with $210 ?

Respuesta :

Saharin Saharin
  • 15-03-2024

Answer:

30kg of apples

Step-by-step explanation:

49kg of apples costs 343

1$ can buy 49kg divided by 343 apples.

$210 can buy 49kg x 210 apples

343

$210 can buy 30kg apples apples.

Answer Link

Otras preguntas

Determine if the lines are parallel, perpendicular, or neither 10x+5y=-5 and y=-2x+6
Why did farmers suffer economically as the US became more industrialized?
which equation is an identity? a. 11- (2v + 3) = -2v - 8 b. 5w + 8 - w = 6w - 2( w - 4) c. 7m - 2 = 8m + 4 - m d. 8y + 9 = 8y - 3
Why did the continental congress have difficulty raising money
What do people call an atom that has gained or lost electrons?
What is the indirect object pronoun in Spanish for “ustedes”? tes nos les os
Please I need urgent help with these questions!!!
Dara went on vacation to New York City 2012. She bought a $20 pass to ride the subway . Each time she rode the subway it cost her $2.25 . If she rode the subway
To which place value is the number rounded? 0.799 to 0.8?
At tennis practice, Tim practices his backhand and his serve at least 2 hours each day. He works less on his backhand than his serve and practices his serve mor