karelybeltran2 karelybeltran2
  • 13-09-2017
  • Mathematics
contestada

The Bread Alone Bakery has a daily overhead of
$
90
90
. It costs
$
0.60
0.60
to bake each loaf of bread, and the bread sells for
$
1.50
1.50
per loaf.

Respuesta :

yahirvaladez4
yahirvaladez4 yahirvaladez4
  • 13-09-2017
We let C be the cost
           x be the  number of loaves

cost = overhead cost+ cost to bake - selling price

cost = 90 + 0.60x - 1.50x
cost = 90 - 0.90x

Hope this answers the question. Have a nice day. can you subscribe to my channel its flameboy21 valadez
Answer Link

Otras preguntas

I ready Level h Determining word meaning from context clues
From the book "David Copperfield" imagine yourself as David and explain what you would have done if you had seen Miss Betsy mistreating David's mother
What took place when Diaz tried to enlist in the army
A solid metal sphere of radius 9 is melted and transformed into 3 identical spheres. What is the ratio of the surface area of one of these spheres to the surfac
find a ratio that compares the relative sizes of the quantities 24 ounces to 9 pounds
Examine the source. What step could you take to read laterally about this source?
When information is transferred from one person to another is called
Why did the population tend to return to a stable state of about 40 buffalo in many different situations?
Find the net weight in grams of the contents of a breakfast cereal package, if the gross weight is in 1kg 200 g and the packaging weighs 15g​
Helppppppppppppp please