edwin4 edwin4
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

2 boxes of cereal cost $5:16 how much would 3 boxes of cereal cost

Respuesta :

ovyala
ovyala ovyala
  • 14-09-2017
Multiply the price times the number of boxes
Answer Link
graykangaroo
graykangaroo graykangaroo
  • 14-09-2017
Ok, we know that 2 boxes cost $5.16. We can divide this price by 2 to find the price of one. 5.16/2 = $2.58, so we now know that one box costs $2.58. We can multiply this by 3 to find the cost of three boxes, $7.74. Three boxes cost $7.74
Answer Link

Otras preguntas

purpose of hypothesis in experiment?
Given the function: f = {(1, 3), (2,5), (3, 7), (4,9)} Which of the following represents the inverse function, f-1? O (-3,1).(-5,2).(-7,3).(-9,4) O (3,1),(5,2).
You and your friend play a video game where a superbird has to find and eat radiation leaks at nuclear power plants before the plants explode. Which of the foll
0.0004787 in scientific notation
Need help plz ! What is m CD
What is the term for the smallest bit into which a chemical substance can be divided and still have the properties of that substance?.
Solve the right triangle ABC, with C = 90°. A = 46.0°, c = 10.3 ft In the right triangle ABC, with C = 90°, B = º. (Simplify your answer. Type an integer or a d
[ planet and the sun?
Over time, the number of executive departments grew in large part because a. Presidents wanted more secretaries in the Cabinet. b. the major political parties v
An article the topic, importance in nation building - of technology