reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

PHYSICS: ACCELERATION QUESTIONS 1) An egg is thrown vertically downward from a window. If the egg was released with a velocity of 10.0m/s and it strikes the gr
A mistake of Columbus was his belief the land he discovered was near the continent of Asia. True False
What is the theory that America is a country of different cultures fusing together?
Find a ratio that compares the relative sizes of the quantities. 46 to 23
The sum of six times a number and 8 is equal to five times the number
Mark each statement if it is a key characteristic of Greek drama and theater. A. Greek theaters had a circular or semicircular stage called an orchestra. B. Onl
The Stamp Act said the colonists were supposed to buy a British stamp for __________. A. every sheet of newspaper B. every document C. every playing card D. all
Individuals typically purchase a hybrid or electric vehicle in order to conserve __________.
Which expression stands for "32 more than a number d" A. 32d. B. 32-d. C. 32+ d D. 32 divide d
what factors contributed to the United States becoming a world leader? A.) the US winning the war & having a strong economy B.) the allies winning the war a