wheezyzoe876gmailcom wheezyzoe876gmailcom
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

there ounces of cinnamon cost $2.40. if there 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

wmollie3 wmollie3
  • 15-09-2015
12.80 cents because you divide 16 by 3 and get 5 .3 repeating then multiply that by 2.40 and get 12.80
Answer Link

Otras preguntas

What biome is New Caledonia considered?
solve using substitution, y=2x+5   y=6x+1
solve using substitution, y=2x+5   y=6x+1
solve using elimination, 2x+5y=2   3x-5y=53
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
What biome is New Caledonia considered?
What are 3 physical properties of aluminum foil
How do plant populations in a community change over time?
How do plant populations in a community change over time?
X=5y.          y=10x+20 Help please