kirj kirj
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. Write an equation represent the cost of one square foot of flooring

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 12-11-2017
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

so ur equation would be : y = 4.78x + 80....where x is the number of square feet and y is the total cost
Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP Linda bought 3 notebooks for $1.20 each, a box of pencils for $1.50, and a box of pens for $1.70. Write expression
Describe at least three bones that function to protect a particular internal organ.
You should look at the APR when comparing car loans. True or false.
factor 5(4x-3) + x(4x-3) using GCF
how to write a song (emotional)need ideas and guide on how to start!!!
Line segment CD begins at (–1, 2) and ends at (6, 2). The segment is translated 4 units down and 2 units left. What is the length of line segment C'D'? A. 2 un
what does 4+-13=what does 6--3=
What is the significance of Galadriel's giving three strands of her hair to Gimli?  A.It shows how Galadriel doubts Gimli will survive the Quest.  B.It represen
What is the social impact of the crash in USA?
A bicycle built for two has two sets of_____als