koalalover215
koalalover215 koalalover215
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

Respuesta :

calubsayer calubsayer
  • 14-11-2017
The answer is $5.99...$23.96 divided by 4 is $5.99
Answer Link
chisnau chisnau
  • 23-08-2019

Answer:

Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can = [tex]\frac{23.96}{4}=5.99[/tex] dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Answer Link

Otras preguntas

El huracán Mitch fue un _____ que afectó mucho al Caribe. O A. sobreviviente B. desastre natural C. desplazamiento D. compromiso
what is mitosis class 12​
Negative ten is no less than two times a number plus fourteen.
How to do a row of circles on python , with the commands , picture is with it .
(ILL MARK YOU AS BRAINLEST) The ratio of the interior angles of a triangle is 1: 1: 4 What are the angles measures? Write the angel measures from least to great
According to the video, what part did technology play in the Cuban Missile Crisis? It allowed the United States to take down Soviet air bases in Cuba. It made i
Find the area of this whole trapezoid
Someone please help me with this it’s due by tonight
help please need it adap
To produce one or more other organisms. 1.Life cycle 2.Inherited Trait 3.Reproduce 4.Offspring