perfectlyimperfect
perfectlyimperfect perfectlyimperfect
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for 1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend in all

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 15-11-2017
$1.20                    3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90   (cost of 3/4 lb of apples)
  1 lb                          4 lb
Answer Link
Ethaniel Ethaniel
  • 15-11-2017
1 pound of apples = 1.20

As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).

1.20 * 3/4 = 0.90

Logan spent $0.90 all together.
Answer Link

Otras preguntas

Is 63 a prime or composite number
Translate the statement into an equation:the difference of four times a number and eight is equal to twenty-three less than that number
What Biome does the Red Panda live in?
What is the relationship between literature and place
How do crabs support and protect themselves without a skeleton
Solve for s. (s + 15) ÷ 3 = 8 s = Submit
how was nitrogen discovered
according to the author, what were condition like in europe during the 800's
45x678 using the distributive property
If ice has a density of.92g/cm, what is the volume of 1.8 kilograms of ice?