simrandave
simrandave simrandave
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

You bought 3.5 pounds of strawberries for $5.22. What was the cost of the strawberries per pound? THANK YOU FOR THE HELP :)

You bought 35 pounds of strawberries for 522 What was the cost of the strawberries per pound THANK YOU FOR THE HELP class=

Respuesta :

anonymous1717 anonymous1717
  • 15-11-2017
The answer would be 1.49 because 5.22 divided by 3.5 is 1.49
Answer Link

Otras preguntas

What is the end behavior of function f if you are on plato
A cube-shaped box has a volume of 64 cubic inches. If the box is packed full of cubes with edge lengths of 1 inch, how many cubes can fit along one side of the
thank u :)!! for the help
How do I find the area of this triangle? ( It doesn't have equal sides)
Which is the closest antonym for the term esprit de corps? A. complicity B. animosity C. multiplicity D. fidelity
the four criteria of a planet
On a statistics test the class mean was 63 and the standard deviation was 7 and for the biology test the mean was 23 and has a standard deviation of 3.9. Mark s
illustrate the life cycle of a flowering plant​
What are the minor components in a mixture called? Parts, pure substances, impurities, contents
d) tarry i) callous ii) dominating iii) to remain or stay iv) tradition NEED ASAP PLEASE