meatica meatica
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2015
Each ounce cost 17 cents so therefore 17x25 = 425 
1 dollar is equal to 100 cents so the answer is 4 dollars and 25 cents 
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

if you copy and paste something will the teachers know
7. Why does Elie's father not wish to emigrate? *
Read the passage about the eruption of Mount Vesuvius. There had been noticed for many days before a trembling of the earth, which did not alarm us much, as thi
Which of the following is an example of hyperbole? A. Cowboys are like hummingbirds, never stopping long in one place. B. The cowboy could rope a calf faster th
Laura earns $8.50 per hour baby-sitting for her neighbor. How much will Laura make if she baby-sits for six and half hours? Explain your answer *
Which form of salvation is ________ emphasized in the New Testament?A. PersonalB. NationalC. GlobalD. Functional
What elements can be found in a personal narrative?
Graph y=-2x+5 only please help quickly I’ll give brainliest to the quickest person
why did japan have the least amount of killed in WW 1
Find the area of a semicircle with a radius of 3 inches.