djhinorp0ts9s djhinorp0ts9s
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Jessica bought 2.5 pounds of peanuts for $12.95. About how much was the cost per pound

Respuesta :

MuchoE
MuchoE MuchoE
  • 13-12-2017
Divide the price by the amount of pounds:
[tex]12.95 \div 2.5 = 5.18[/tex]
So each pound of peanuts costs $5.18
Answer Link
ThePancakeQueen
ThePancakeQueen ThePancakeQueen
  • 13-12-2017
to answer this divide $12.95 by 2.5 and get 5.18.
Answer Link

Otras preguntas

Which kind of triangle is shown
Find the area of the polygon WXYZ with its vertices at W(–3, –2), X(–3, 5), Y(2, 5), and Z(2, –2).
Tom has 12.42 centimeters of yarn. If he wants to make the yarn into pieces that are 0.54 centimeters long, how many pieces can he make?
What is the Square miles of NYC
18x + 30 = 6(2x - 1)
What does ornery mean
I rlly don't understand the algebra question ​
If a student scored 75 points on a test where the mean score was 83.5 and the standard deviation was 6.1. the student's z score is ________. round to 2 decimal
what is matter in science
which equation represents the slope-intercept form of the line below? y= -5x+7​