Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2017
  • Mathematics
contestada

Sadie is purchasing spools of ribbon for a school project. If she spends $14.30 and each spool is $1.30, how many spools did she purchase?
9
10
11
12

Respuesta :

pebblesone
pebblesone pebblesone
  • 13-12-2017
the answer is 11 spools
Answer Link
ellacosmawhite ellacosmawhite
  • 13-12-2017
she purchased 11 spools because $1.30 multiplyed by 11 is $14.30 
Answer Link

Otras preguntas

What is 12. 6 more than twice m algebraic expression
Why do many different types of proteins exist even though there are a limited number of amino acids
What is the complete predicate of the following sentence? Sharon and Jason went for a walk and then a bike ride.
transform the formula for the area of a triangle to solve for the height, h
How deep can we go into Earth's interior?
Church of the Holy Sepulcher, Dome of the Rock, Western Wall Which city is home to these three monuments
accurate estimation of 96-38 a 45 b.50 c.55 d.60
1/2x+1/2x=x+1 Can someone show me how to do this???
Solve 2p^4+6p^3-8p^2-4p
Tom has twice as many marbles as Luke. Together they have 39 marbles. How many marbles does Tom have?