jadelovemattybp0tvtp
jadelovemattybp0tvtp jadelovemattybp0tvtp
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

If a 24-oz bottle of water costs $2.16,what is the cost per ounce

Respuesta :

kkaasshh
kkaasshh kkaasshh
  • 14-12-2017
The cost per ounce can be found by taking the cost and dividing it by the total number of ounces. So 2.16/24=.09. Therefore, each ounce costs $0.09.
Answer Link

Otras preguntas

Write an algebraic expressions for 11 fewer than a number f ?
help me please!! on the puzzle please
How high would a stack of 10 dimes be?
What types of cells are shaped like root
if h(x) =x-7 and g(x)=x^2, which expression is equivalent to (g*h)(5)
4p+2=3p-7 , the full solving
what is the complement of a 28 degree angle?
Which of the following is not true about mass movement? A. Some mass movement is to slow to be seen B. Mass movement always leads to landslides C. Gravity is th
what is the unit rate $300 for 13 ft2?
what's the answer to this problem?