Respuesta :

I'm assuming you meant four and the answer would be $6.30

Neuron
If Jerry bought four DVDs for $25.20 and you would like to know what was the unit rate, you can calculate this using the following step:

$25.20 / 4 = $6.30

Result: The unit rate was $6.30.