duganjdawg97 duganjdawg97
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2018
Do 1.68/ .24
The answer is 7 pounds
Answer Link
ndurairajownkpq
ndurairajownkpq ndurairajownkpq
  • 15-01-2018
to find this price we need to divide 1.68/0.24

the anwser is 7 


Therefore his watermelon is 7lbs


If you have anymore questions feel free to ask

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the animals in "Rum Tum Tugger" and "Lone Dog"? A. meek B. loving C. independent D. dirty
why is a rotten banana not a physical change
672726 to the nearest hundred thousand
What company or place does mitochondria resemble in a cell city
Summarize the way plants store extra sugar
How old was Mahatma Gandhi's wife when he married her? What was her name?
What is 2/5 of 8 ????
Decimals greater than 7.0 but less than 13.0 use an interval of 0.6 between each pair of decimals
Which of these phrases best describes a uniting principle of the Progressive Era
Which is a key element found in all carbohydrates, lipids, proteins, and nucleic acids? a. ammonia b. carbon c. nitrogen d. legumes