Stacey7601 Stacey7601
  • 16-01-2018
  • Mathematics
contestada

Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

ilovecats9573ozkvsq
ilovecats9573ozkvsq ilovecats9573ozkvsq
  • 16-01-2018
Hi there!

In order to find how much one towel costs, divide the total price (15.2) by the number of towels (8)

15.2/8=1.90

Therefore one towel costs $1.90

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

50-u>48u>?please help too lazy
bring the fraction: 8/3xy^ 2 to a denominator of 15x^2y^2 If u do dis i really appreciate it!!!!!!!!! thx
A mutation that causes changes in the amino acid sequence downstream of the mutation is called what?
Which decimal is between 0.6 and 0.7
Simplify 5.4x−1.1−3(x−1.1)
Eli's office recycled a total of 12 kilograms of paper over 6 weeks. After 9 weeks, how many kilograms of paper will Eli's office have recycled
I really need help on this!
unit 7 lesson 2 in art 1. a 2. a 3. d 4. c
A ball is thrown vertically upward from the top of a building 96 feet tall with an initial velocity of 80 feet per second. The distance, s (in feet), of the bal
What is the x-intercept of the line 6x – 3y = 24?