chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Why was the Virginia Charter important? A. It outlawed slavery in Virginia. B. It set the boundary between Virginia and Maryland. C. It said that all
Brad plans to bike 15 3/4 miles. he has gone 2/3 of the entire distance. how far has he gone?
If y varies directly as x, and y is 48 when x is 6, give an expression can be used to find the value of y when x is 2?
a person who studies physics is known as
How to rewrite the sum of 96 80 using distributive property?
how do you isolate x in 1/2x+1/5y=9
what is the speed of a fish that swims 10 meters in a total of 20 seconds? what would you do to figure this out
What does the kinetic theory explain? Question 4 options: Heat is due to Pascal´s principle. Heat is due to temperature. Heat is due to the motion of molecules.
I am a number between 60 and 100 my ones digit is two less than my tens digit i am a prime number what is my number ?
Three equivalet ratios to 5/10