Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

41:07 Knowledge of atomic structure has evolved over time. Thomson discovered that atoms contain electrons, Rutherford discovered that most of the mass of an at
Scientists often investigate alternative explanations for the data and observations presented, even once a hypothesis has been tested and supported through an e
Someone help me asap
FeCl2(aq) + Na2CO3(aq) FeCO3(s) + 2NaCl(aq) What are the spectator ions in this equation?
Which sentence from the passage uses a verb in the passive voice? A. He had gone to Kentucky to help free slaves. (paragraph 1) B Rutherford B. Hayes had a law
For movement along the demand curve, from an old position to a new one, the price effect is quantifiable as
How much heat, in kJ, will be absorbed by a 25.0 g piece of aluminum (specific heat = 0.930 J/g・°C) as it changes temperature from 25.0°C to 76.0°C?
In 1845, the immediate cause of war with Mexico was Group of answer choices a dispute over territory. a dispute over tariffs. Mexico’s debt to the United Sta
i need help can someone help me please
A share of stock is now selling for $115. It will pay a dividend of $9 per share at the end of the year. Its beta is 1. What do investors expect the stock to se