JessicaSontay9105 JessicaSontay9105
  • 13-03-2018
  • Mathematics
contestada

Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each month, how many lunches can she buy at most?

Respuesta :

kyleelippencott kyleelippencott
  • 15-03-2018
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
Answer Link

Otras preguntas

What is mutation and DNA Replication?
What causes climate change?
What is the name Haley in Spanish?
Skateboard Revenue: A skateboard shop sells about 50 skateboards per week for the price advertised. For each $1 decrease in price, about 1 more skateboard per w
which fraction is larger: 1/4 or 2/4
The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
Hellppppppp with this twoooooooo
I really need help on geometry
Perform the following calculations. Express the answers with the correct number of significant figures.a) 7 g - 3.5 g - 2.75 g = b) 200.00 kg - 199.0 kg = c) 25
Gabriella wants to tile a room with an area of 320 square feet. The width of the room is 4/5 its length. What are the length and width of the room?