pokemonmaster101
pokemonmaster101 pokemonmaster101
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Please help :))))

its consumer math

Please help its consumer math class=

Respuesta :

notrnick
notrnick notrnick
  • 12-04-2018
$2.56 * 15 gallons = $38.4 (total)

2 person split = $38.4 / 2 = $19.2/person


another friend = +1
$38.4 / 3 = $12.8

each person saves = $19.2 - $12.8 = $6.4/person

i hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

what is the expression, equation, or inequality using x as your variable: The product of a number and its opposite, increased by seven
why was igor unhappy about his spelling test even though he got everything right?
f(-2){3x^2-1,x<1}{x+2,x_>+8
what is different about the spanish calendar?
Is mercutio a good influence on Romeo
Which of the following tasks would not lend itself to a collaborative approach? (Points : 1) a project to gather donated clothing from the community for homele
Which factor contributed to the entry of the United States into World War I? the imminent collapse of the Allies’ defenses German submarine attacks on American
how did Greek city states create that idea of citizenship
What is the exact time of a full earth rotation?
What does 88/20 reduce to in a mixed number